Джентълмен по неволя
В късния следобед на
ранното лято, някъде отвън се дочу силна глъч. От чисто човешко любопитство,
реших да надникна през прозореца. Неколцина съседи бяха наобиколили другаря
Димитров, а той, възкачил се на една детска катерушка, държеше поредната си
емоционална реч. Не че говореше нещо смислено, просто хората стояха около него,
защото обичаха да му противоречат. Сър Стенли – така го наричахме в нашия
квартал. Как другаря Димитров се бе сдобил с тази титла? Той си мислеше, че е
от буржоата, от някаква по – висша класа и се държеше пренебрежително с
останалите хора, въпреки че скоро беше емигрирал от родното си село и се бе
шмугнал, като бълха на бездомно псе, в нашето китно градче. С това обаче,
описанието на тази „колоритна” личност ни най – малко не приключва. Другаря
Димитров не беше само сър, той беше и джентълмен, макар и по неволя. Това
сърдито старче – джентълмен? И аз не вярвах, но веднъж се убедих с очите си.
Сър Стенли, бе горд собственик на автомобил Варшава, произведена
през далечното 1951 – во лето. Тази кола имаше характер не по – малко странен
от собственика си. Редовно и най – вече спонтанно се проявяваха различни
дефекти, ефекти и странно движещи се обекти. Но точно тази комбинация от
непродуктивност бе направила сър Стенли, джентълмен. Предната дясна врата на
Варшавата не можеше да се отваря от вътрешната страна. И така, въпреки че не му
беше много приятно, другарят Димитров винаги трябваше да излиза и да отваря
вратата на своите спътници.

Коментари
Публикуване на коментар